Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. I SA/Łd 1341/08
Dnia 12 lutego 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Asesor WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2009 roku sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz P. M. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] roku nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. T. z dnia [...]roku w sprawie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym za 2003 rok w łącznej wysokości 196814 złotych wraz z odsetkami w wysokości około 122 385 złotych.
Organy podatkowe ustaliły następujący stan faktyczny w sprawie.
Postanowieniem z dnia [...] roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. T. wznowił z urzędu postępowanie podatkowe zakończone ostateczną decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. T. z dnia [...] roku w sprawie rozliczenia P. M. z tytułu podatku dochodowego za 2003 rok. Uznano, że podatnik prowadził faktycznie działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi. Działalność ta była firmowana przez B. M. Z tego tytułu podatnik osiągnął w 2003 roku przychód ze sprzedaży znacznie wyższy niż wykazany w tym okresie. Zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania przez stronę, ponieważ podatnik unika wykonania zobowiązania podatkowego poprzez znalezienie firmanta dla prowadzonej przez siebie działalności, kwota zobowiązania podatkowego jest wysoka, w poprzednich latach strona nie wywiązywała się z terminowej zapłaty zobowiązań podatkowych, w drodze egzekucji ściągnięto kwoty 30,20 złotych oraz 650 złotych, a nadto podatnik dokonywał czynności, których celem jest utrata własności do posiadanych składników majątku, czego przykładem jest przeniesienie na spółkę cywilną prawa własności nieruchomości. Fakt nieposiadania zaległości w płatnościach niskich zobowiązań budżetowych nie wyklucza obawy, że podatnik będzie unikał uregulowania podatku.