Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2024 r., sygn. I SA/Po 186/24

W. S. A. w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie: WSA Izabela Kucznerowicz Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 8 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie określenia i zabezpieczenia na majątku przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 3 marca 2024 r. M. D. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z 8 lutego 2024 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z 17 lipca 2023 r. nr [...] określającą i orzekającą o zabezpieczeniu na majątku skarżącego przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 r. w wysokości [...] zł.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której uzasadniając powołaną wyżej decyzję, Naczelnik wyjaśnił, że w dniu 10 grudnia 2021 r. wszczęto wobec skarżącego kontrolę celno-skarbową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r., której przedmiotem była jednoosobowa działalność gospodarcza skarżącego oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych. Według ustaleń kontrolujących w 2020 r. podatnik pozostawał w związku małżeńskim z R. D., w którym w kontrolowanym okresie panował ustrój rozdzielności majątkowej. Małżonkowie 18 maja 2021 r. dokonali całkowitego podziału majątku wspólnego w ten sposób, że R. D. nabyła do swojego majątku osobistego na wyłączną własność, wszystkie składniki majątkowe wymienione w umowie o podziale majątku wspólnego, oświadczając do tej umowy, że dokonany podział majątku wspólnego jest całkowity (wyczerpujący cały majątek wspólny), ostateczny, zupełny i wyczerpujący wzajemne roszczenia oraz, że z tytułu tak dokonanego całkowitego podziału majątku wspólnego małżonkowie nie mają i nie będą wzajemnie dochodzić żadnych pretensji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00