Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. III SA/Lu 394/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Asystent sędziego Jerzy Parchomiuk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 lutego 2009 r. sprawy ze skargi H. B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do opróżnienia lokalu mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2008 r., Nr [...] L. Komendant Wojewódzki Policji w L. , po rozpoznaniu odwołania H. B. od decyzji Komendanta Miejskiego Policji w Z., Nr [...], z dnia [...] lipca 2008 r. zobowiązującej do opróżnienia lokalu mieszkalnego, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Komendant Wojewódzki wskazał, że H. B. jest emerytowanym policjantem od dnia 4 maja 1990 r. Na podstawie decyzji nr [...] z dnia [...] listopada 1985 r. wydanej z upoważnienia Szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Z. skarżącemu został przydzielony lokal mieszkalny, położony w Z. przy ul. H. [...].

W związku z pozyskaniem informacji, iż skarżący podnajmuje służbowy lokal mieszkalny, Komendant Miejski Policji w Z. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie opróżnienia lokalu. W trakcie postępowania ustalono, iż Pan H. B. podnajmuje osobie obcej przedmiotowe mieszkanie służbowe.

W związku z powyższym decyzją [...] lipca 2008 r. Komendant Miejski Policji

w Z. zobowiązał skarżącego do opróżnienia przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Uzasadniając odmowę uwzględnienia odwołania H. B. od powyższej decyzji L. Komendant Wojewódzki Policji przytoczył treść art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004r., Nr 8, poz. 67 z późn. zm.), w świetle którego funkcjonariusze zwolnieni ze służby, uprawnieni do policyjnej emerytury lub renty, mają prawo do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji odpowiednio ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub podległych im organów, albo Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Szefa Agencji Wywiadu w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy. W dalszej kolejności organ powołał się na treść art. 95 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2007r., Nr 43, poz. 277 z późn. zm.), zgodnie z którym decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 90 ust. 1 wydaje się, jeżeli policjant (emeryt) podnajmuje albo oddaje do bezpłatnego używania przydzielony lokal lub jego część.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00