Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. II SA/Ke 34/09
(...) wzór sztandaru jednostki samorządu terytorialnego wymaga zaopiniowania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31/78 poz. 130 ze zm.), nawet jeżeli zawiera w sobie zaopiniowany wcześniej pozytywnie herb tej jednostki i godło Rzeczypospolitej Polskiej. (...)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 lutego 2009r. sprawy ze skargi Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Powiatu Starachowickiego w sprawie ustanowienia sztandaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 8 grudnia 2008 r. Wojewoda Świętokrzyski stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu w Starachowicach z dnia 7 listopada 2008 r. w sprawie ustanowienia sztandaru Powiatu Starachowickiego.
W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia wojewoda przytoczył treść przepisów art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31/78 poz. 130 ze zm.). Z przepisu tego wysnuł wniosek, że zaopiniowaniu przez właściwy organ podlegają wzory ustanowionych symboli, nie zaś poszczególne elementy zastosowane w ich projektach. Ponadto uzyskanie opinii o wzorze sztandaru powinno nastąpić przed podjęciem przez Radę Powiatu uchwały w sprawie jego ustanowienia, zaś brak zachowania wymaganego trybu powoduje, że uchwała narusza prawo. W konkluzji Wojewoda stwierdził, że ponieważ w zakreślonym terminie Rada Powiatu Starachowickiego nie wykazała, aby podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru Powiatu Starachowickiego zostało poprzedzone uzyskaniem wymaganej opinii, uzasadnione jest stwierdzenie nieważności tej uchwały w całości. W podstawie prawnej takiego rozstrzygnięcia Wojewoda powołał art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 142/01 poz. 1592 ze zm.). W rozstrzygnięciu tym znalazło się również pouczenie o sposobie i terminie jego zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.