Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. II SA/Bk 343/08

I. Naruszenie interesu prawnego polega nie tylko na odjęciu wartości prawnej, ale również na spowodowaniu, że w przyszłości uprawnienie właścicielskie nie będzie mogło być zrealizowane.

II. Dokonując w procesie uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ingerencji w sferę prywatnych interesów właścicieli gmina powinna kierować się zasadą proporcjonalności, która wyraża zakaz nadmiernej ingerencji w sferę praw i wolności jednostki. Posunięcia planistyczne gminy, w wyniku których doszło do naruszenia własności, powinny być rzeczowo uzasadnione, z powołaniem przepisów prawnych, na mocy których nie istnieją inne rozwiązania niż te, które przyjęto w uchwale planistycznej.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.),, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi K.R. na uchwałę Rady Miasta A. z dnia [...] września 2002 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza nieważność uchwały nr [...] Rady Miasta A. z dnia [...] września 2002r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta A. terenów obejmujących część dzielnicy Z. ograniczonych istniejącym cmentarzem, ulicą M., rzeką N. i Jeziorem N. w częściach dotyczących: § 62 pkt 1 w odniesieniu do nieprzekraczalnej linii zabudowy terenu oznaczonego symbolem ZH-1 wyznaczonej od strony terenu drogowego KLP zarówno w części tekstowej, jak i graficznej planu; § 62 pkt 4, § 62 pkt 6 ppkt c,d,e, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I uchwała nie może być wykonana w zakresie, w jakim stwierdzono jej nieważność , III. zasądza od Rady Miasta A. na rzecz skarżącego K.R. kwotę 557 (pięćset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00