Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1243/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Asesor WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca), Protokolant Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] r. A. G., zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego w imieniu Ministra Finansów na mocy upoważnienia wynikającego z § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu.
We wniosku strona podała, że w 2003 r. otrzymała w drodze darowizny od rodziców budynek mieszkalny oraz grunt rolny, na którym prowadziła działalność rolniczą jako rolnik ryczałtowy. Przy sprzedaży towarów korzystała ze zwolnienia od podatku VAT. W 2007 r. sprzedała dwie działki budowlane wydzielone z otrzymanego od rodziców gruntu rolnego, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyła na generalny remont budynku mieszkalnego.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, strona sformułowała pytanie, czy powinna płacić podatek od sprzedaży działek budowlanych jako rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia od podatku VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w P. interpretacją z dnia [...] r. nr [...] , uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu stanowiska organ powołał się na art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej skrót u.p.t.u., który w ust. 1 stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zaś przez działalność gospodarczą określoną w ust. 2 art. 15 u.p.t.u. rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.