Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Bd 718/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda - Ossowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Protokolant Starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi T. Z. M.O. S.A. w T. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. Z. M.O.S.A. w T. kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Syg akt I SA/Bd 718/08

U Z A S A D N I E N I E

Na wniosek skarżącej Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, Minister Finansów w dniu [...] wydał indywidualną interpretację.

Organ wskazał, że we wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka zawiera kontrakty opcyjne i forward (pierwsze są uprawnieniem a drugie zobowiązaniem do zakupu waluty obcej po określonej cenie wyznaczonej kursem waluty). Na dzień zawarcia transakcji Spółka nie ujmuje kontraktów w księgach rachunkowych na kontach bilansowych, jednakże na zakończenie każdego miesiąca dokonuje wyceny zawartych kontraktów, w oparciu o ustalone przez Spółkę algorytmy, których wartością bazową jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. Skutki wyceny ujmowane są w księgach rachunkowych jako przychody lub koszty finansowe.

Spółka zawiadomiła w terminie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że od 1 stycznia 2007r. będzie stosowała dla ustalania podatkowych różnic kursowych przepisy ustawy o rachunkowości. Wnioskująca o interpretację podniosła, że zgodnie z art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa pdop) podatnicy, którzy wybrali metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów rachunkowych, zaliczają do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00