Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 369/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz D. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1488 zł (słownie: tysiąc czterysta osiemdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

I. Decyzją z dnia [...] września 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. (dalej w skrócie "NUC") określił Spółce D. Sp. z o.o. (dalej w skrócie "Spółka" lub "Skarżąca") kwotę podatku od towarów i usług (dalej w skrócie "podatek VAT") z tytułu importu towarów dopuszczonych do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] września 2002 r.

NUC ustalił, że strona zgłosiła do dopuszczenia do obrotu [...]. Decyzją organu celnego pierwszej instancji z dnia [...] września 2005 r. zgłoszenie celne zostało uznane za nieprawidłowe między innymi w zakresie stawki celnej oraz wartości celnej, co skutkowało określeniem kwoty cła w wyższej wysokości niż pierwotnie zadeklarowana. Decyzja ta została utrzymana w mocy w postępowaniu odwoławczym decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. Mając tę okoliczność na względzie NUC stwierdził, że podwyższenie kwoty cła spowodowało konieczność ustalenia nowej podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz prawidłowej wysokości tego podatku. Jako podstawę prawną orzekania w tym zakresie organ przywołał art. 15 ust. 4 i ust. 4c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej w skrócie "u.p.t.u. z 1993 r.", wskazując, iż podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło oraz, o ile elementy te nie zostały do niej włączone, prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju. Podniósł też, że zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej w skrócie "u.p.t.u. z 2004 r.", naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości, jeżeli stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo. Zobowiązanie w tym podatku powstaje w chwili powstania długu celnego, a decyzja wydana w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu ma charakter decyzji deklaratoryjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00