Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Wa 1470/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Sędziowie WSA Emilia Lewandowska WSA Joanna Skiba Protokolant Małgorzata Kulińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi [...] Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty P. z dnia [...] października 2004 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza na rzecz [...] Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w K. od Wojewody [...] kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2006 r., nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] października 2004 r., nr [...] odmawiającą ustalenia odszkodowania za nieruchomość położoną w K., oznaczoną jako działki nr nr [...].

W uzasadnieniu organ przedstawił następująco stan faktyczny:

Starosta P. decyzją z dnia [...] października 2004 r. odmówił ustalenia odszkodowania za nieruchomość położoną w K., oznaczoną jako działki nr nr [...]. W uzasadnieniu organ stwierdził, że działki objęte wnioskiem o odszkodowanie nie stanowią działek przeznaczonych pod drogi publiczne, lecz są drogami osiedlowymi. Natomiast odszkodowanie przewidziane w art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami przysługuje wyłącznie za nieruchomości przejęte w wyniku podziału pod drogi publiczne.

Od powyższej decyzji odwołanie wnieśli działający w imieniu [...] Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" adwokat A. R. oraz P. K. domagając się jej uchylenia i ponownego rozpatrzenia sprawy.

Decyzją z dnia [...] marca 2005 r., nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] października 2004 r. W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że na przedmiotowym terenie nie były w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane drogi publiczne (co stanowi warunek konieczny do uznania przejścia z mocy prawa działek wydzielonych pod drogi na określone podmioty), bowiem objęte wnioskiem o ustalenie odszkodowania działki stanowią drogi w osiedlu mieszkaniowym, które w świetle art. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71 poz. 838) nie są zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych. Zatem zdaniem organu nie nastąpiło przejście prawa własności przedmiotowych działek na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, tym samym nie został spełniony warunek ustalenia odszkodowania jakim jest utrata prawa własności przez dotychczasowego właściciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00