Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Ol 862/08

 

Dnia 30 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 grudnia 2008 roku sprawy ze skargi K. Ż. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wymeldowania - oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika że, decyzją z dnia "[...]" Wójt Gminy orzekł

o wymeldowaniu K. Ż. z pobytu stałego w budynku nr "[...]" położonym w miejscowości A w gminie A. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na wniosek G. Ż., będącej wraz z mężem R. Ż. współwłaścicielem wskazanej wyżej nieruchomości.

W uzasadnieniu ww. decyzji organ podniósł, że K. Ż. opuścił sporny lokal ( w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych) i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się z pobytu w nim. W ocenie organu I instancji K. Ż. opuścił lokal dobrowolnie, jednocześnie zabierając wszystkie niezbędne do życia rzeczy osobiste. W toku postępowania pierwszoinstancyjnego ustalono również, że K. Ż. nie przebywa w przedmiotowym lokalu od 10 lat.

Nie zgadzając się z rozstrzygnięciem wójta, K. Ż. wniósł odwołanie od jego decyzji. W uzasadnieniu podniósł, że przysługuje mu prawo służebności przedmiotowego mieszkania, co jest potwierdzone wpisem do księgi wieczystej. Odwołujący się zarzucił również, że organ I instancji nie zastosował art. 97 § 1 pkt 4 kpa. Tymczasem według odwołującego, w sprawie zaistniało zagadnienie wstępne odnośnie zobowiązania strony do wystąpienia do sądu w przedmiocie służebności, to zaś zobowiązywało organ do zawieszenia postępowania w przedmiocie wymeldowania. W odwołaniu podniesiono także zarzuty naruszenia w postępowaniu prowadzonym przez organ I instancji - art. 7 i 8 kpa oraz wskazano na prowadzenie tego postępowania jednostronnie. K. Ż. podkreślił również, że nie analizowano istotnej okoliczności w sprawie, a mianowicie czy właściciele przedmiotowego lokalu nr 55 w A, wyrażają zgodę na jego pobyt w tym mieszkaniu. W odwołaniu podniesiono też, że nie ma przesłanek uzasadniających uznanie G. Ż. jako strony w przedmiotowym postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00