Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 868/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2006 oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 20 marca 2007 r. D. C. złożył zeznanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-37) za 2006 r., w którym rozliczył swoje dochody jako ojciec samotnie wychowujący dzieci i wykazał nadpłatę podatku w kwocie 2.408 zł.
Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B., po ponownym rozpoznaniu sprawy, zakwestionował przedstawione przez podatnika rozliczenie i określił mu zobowiązanie podatkowe za ww. okres w kwocie 8.265,- zł. Organ pierwszej instancji ustalił, że podatnik miał trójkę dzieci: jedno pochodzące z pierwszego małżeństwa i dwójkę z nieformalnego związku. W 2006 r. podatnik zamieszkiwał z dziećmi z drugiego związku i ich matką. W ocenie organu podatnik nie posiadał statusu osoby samotnie wychowującej dzieci w rozumieniu art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zmianami; powoływanej dalej jako p.d.o.f.). Prawo preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów przysługiwało, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, wyłącznie temu rodzicowi, który samotnie wychowywał dzieci. Nie służyło natomiast, gdy oboje rodzice uczestniczyli w procesie wychowawczym. O wspólnym wykonywaniu władzy rodzicielskiej w niniejszej sprawie świadczyło zdaniem organu wspólne zamieszkiwanie podatnika i matki dzieci, sprawowanie władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców oraz brak informacji o ograniczeniu władzy rodzicielskiej matki. Powołując się na wyrok NSA z dnia 7 marca 2001 r. (I SA/Gd 1799/98) organ stwierdził, że rodzic stanu wolnego uznawany jest za osobę samotnie wychowującą dziecko pod warunkiem powierzenia tylko jemu władzy rodzicielskiej, która obejmuje m.in. obowiązek i prawo wychowywania dzieci. W niniejszej sprawie taka okoliczność nie miała miejsca. W konsekwencji organ podatkowy określił stronie zobowiązanie podatkowe bez uwzględnienia preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku dochodowego, przewidzianego w art. 6 ust. 4 p.d.o.f.