Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Lu 299/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia, WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Starszy inspektor Ewa Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi Wojewody na zarządzenie Wójta Gminy z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie powołania zastępcy Wójta Gminy 1) stwierdza, że zaskarżone zarządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa; 2) orzeka, że zaskarżone zarządzenie nie może być wykonane w całości.

Uzasadnienie

Wójt Gminy Tomaszów Lubelski zarządzeniem Nr 1 z dnia 12 lutego 2007r. w sprawie powołania zastępcy Wójta Gminy Tomaszów Lubelski powołał W. K. na stanowisko Zastępcy Wójta z dniem 15 lutego 2007r.

Wojewoda Lubelski pismem z dnia 4 lipca 2008r. wniósł na powyższe zarządzenie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, wnosząc o orzeczenie niezgodności z prawem zaskarżonego orzeczenia. W uzasadnieniu Wojewoda podniósł, iż zarządzenie doręczono w dniu 18 marca 2008r., a zatem nie mógł stwierdzić nieważności zarządzenia ze względu na upływ terminu jednego roku od jego podjęcia.

W ocenie organu nadzoru zaskarżone zarządzenie jest sprzeczne z art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593, z późn. zm.) oraz z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich - załącznik Nr 3 tabela II wykaz II pkt 3 (Dz. U. Nr 146 poz.1223, z późn. zm.; dalej rozporządzenie w sprawach wynagradzania pracowników samorządowych). Z treści powołanych przepisów wynika, iż na stanowisku zastępcy wójta zatrudniona może być osoba legitymująca się wyższym wykształceniem. Wójt Gminy Tomaszów Lubelski zaskarżonym zarządzeniem powołał na stanowisko zastępcy wójta osobę ze średnim wykształceniem ekonomicznym o specjalności administracyjnej. Organ nadzoru wskazał, że wprawdzie Wójt Gminy Tomaszów Lubelski poinformował, iż W. K. w roku bieżącym podejmie studia na [Uniwersytecie] Wydział Zamiejscowy [...] w T. L., jednak w ocenie Wojewody fakt ten nie ma wpływu na ocenę zaskarżonego rozstrzygnięcia. Fakt naruszenia wskazanych przez organ przepisów jest zatem bezsporny, gdyż W. K. nie spełnia wymogu posiadania wyższego wykształcenia ustanowionego przepisami ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00