Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 734/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia NSA Wiesław Morys Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta R. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stosunków pracy i stosunków służbowych stwierdza wydanie zaskarżonej uchwały z naruszeniem prawa.
Uzasadnienie
ygn. akt IV SA/Gl 734/08
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną uchwałą, na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) w związku z art.6 ust.3 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz.1688 ze zm.), Rada Miasta R. powołała D.K. na stanowisko zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w R. Powierzyła jej wykonanie Burmistrzowi i określiła, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. Organ nadzoru otrzymał tę uchwałę w dniu [...]r. (k. 4 akt).
W nadanej w placówce pocztowej w dniu [...]r. (k.6 akt) skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach Wojewoda [...] domagał się stwierdzenia niezgodności z prawem tej uchwały. Zarzucił jej naruszenie art.2 ust.3 w związku z art.3a ust.1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Wywodził bowiem, że powołanie dokonane tym aktem nie zostało poprzedzone konkursem wymaganym przez przywołane przepisy, a zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego jest pracownikiem samorządowym, do którego ta reguła się odnosi. Nie ma znaczenia dla tej okoliczności forma nawiązania stosunku pracy (wybór, mianowanie, powołanie czy umowa o pracę - art.2 ustawy o pracownikach samorządowych), bo przepis art.3a ust.1 tej ustawy stanowi, że nabór na wolne stanowiska urzędnicze (w tym kierownicze) jest otwarty i konkurencyjny. Organ nadzoru wskazał, iż stosunek pracy tego pracownika nie jest nawiązywany na podstawie powołania opartego o przepis art.68 kodeksu pracy. W tym zakresie wskazał na orzecznictwo Sądu Najwyższego potwierdzające tożsamą interpretację tego przepisu.