Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Gl 1097/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Kupiec (spr.), Asesor WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Ref. Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi A.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. uchylił w całości decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. z dnia [...]r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiąc [...]r. w kwocie [...] zł i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

Wnioskiem z dnia [...]r., działający w imieniu strony A.G. pełnomocnicy, zwrócili się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za [...]r. w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu wniosku wskazali, iż strona wraz z małżonką otrzymała w [...] r. do majątku wspólnego darowiznę od syna w postaci gruntu rolnego o powierzchni [...] ha. W [...] r. przedmiotowy grunt został podzielony na [...] mniejszych działek po ok. [...] m? każda. W [...] r. uchwałą Rady Gminy O. dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego gminy O., grunt ten określono jako teren przeznaczony do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Natomiast zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nadal pozostawał on gruntem ornym. W [...] r. A.G. wraz z żoną sprzedał posiadane działki (za wyjątkiem jednej). Przed sprzedażą zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. o interpretację w przedmiotowej sprawie przedstawiając własne stanowisko, w którym wskazał, iż ewentualna sprzedaż tych działek budowlanych nie powinna podlegać podatkowi od towarów i usług. To stanowisko organ uznał za nieprawidłowe. Pełnomocnicy wskazali, iż zapłacony podatek od towarów i usług od transakcji sprzedaży działek był podatkiem nienależnym, ponieważ w odniesieniu do tych transakcji strona nie była podatnikiem tego podatku. Zaznaczono, że dokonując sprzedaży działek z majątku osobistego nie prowadziła działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm., zwanej dalej u.p.t.u. z 2004 r.). Zdaniem pełnomocników nabyta w drodze darowizny działka stanowiła przysporzenie majątkowe i nie została ona nabyta ani z zamiarem prowadzenia działalności rolniczej, ani handlowej, nie była użytkowana rolniczo i nie świadczono też usług rolniczych, a strona nie prowadziła rolniczej działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie prowadziła także działalności gospodarczej w zakresie handlu, ponieważ działki nie zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00