Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Bd 766/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi P. R.-H. Sp. z o.o. w [...] na decyzję [...] Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od [...] Inspektora Pracy w [...] na rzecz skarżącej kwotę 3.617 zł (trzy tysiące sześćset siedemnaście) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Nakazem z dnia [...] r. Nr [...] Inspektor Pracy zobowiązał Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe w [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] do wypłaty wymienionym w nakazie pracownikom różnicy w dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w dni wolne od pracy, tj. z tytułu przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy za okres ostatnich 3 lat. Organ ustalił, że wynagrodzenie za pracę w dni wolne od pracy naliczane jest z dodatkiem 50 % zamiast 100%.

W odwołaniu prezes zarządu wniósł o anulowanie nakazu i oświadczył, że wszyscy pracownicy otrzymali wynagrodzenie wyższe, aniżeli wynikające z zawartych umów o pracę, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. W przyjętym i zatwierdzonym przez związki zawodowe regulaminie wynagradzania przyjęto formułę premii uznaniowej. Uzgodniono, że jeżeli poprawi się sytuacja finansowa spółki zostanie opracowany regulamin premiowania i po zaopiniowaniu przez związki zawodowe będzie on wdrożony do realizacji. Do dnia kontroli regulaminu nie opracowano, a jedynie na podstawie decyzji zarządu wygospodarowano dodatkowe środki z przeznaczeniem na wypłatę dodatku, które nazwano premią. Taki składnik wynagrodzenia nie został zawarty w umowach o pracę ani nie wynika z zapisu regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. W związku z trudną sytuacją finansową, związki zawodowe nie podjęły decyzji o opracowaniu regulaminu wynagradzania i przyjęciu premii jako stałego składnika wynagrodzenia. W tych okolicznościach wypłacony dodatek (premia) jest zaliczony na poczet należnego pracownikom wynagrodzenia za pracę wynikającego z zawartych indywidualnych umów i uregulowań wewnątrzzakładowych, stanowiąc zadość obowiązkowi wypłaty dodatku za pracę w soboty. Na dowód prawdziwości twierdzeń załączono oświadczenia związków zawodowych i poszczególnych pracowników o wypłacie za ostatnie 3 lata wynagrodzenia za przepracowane soboty i dodatkowego wynagrodzenia w formie nagrody, stanowiącej pełną rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych. W odwołaniu zwrócono też uwagę na kłopoty finansowe spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00