Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. III SA/Łd 533/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - III Wydział w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Asesor sądowy Ewa Alberciak (spr.), Protokolant: Referent stażysta Dominika Ratajczyk, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku za wysługę lat 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Zakładu Karnego w P. z dnia [...], nr [...] 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku

Uzasadnienie

III SA/Łd 533/08

Uzasadnienie

Decyzją personalną z [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 31 ust. 1 pkt. 4 , ust. 2 oraz art. 100 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o Służbie Więziennej z dnia 26 kwietnia 1996 roku (Dz. U. Z 2002, Nr 207, poz. 1761) oraz § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2002 roku w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej, Dyrektor Zakładu Karnego w P. ustalił M. C. na dzień 28 maja 2008 roku dodatek za wysługę lat w wysokości 15% uposażenia zasadniczego tj. w kwocie 291,00 (dwieście dziewięćdziesiąt jeden) zł miesięcznie.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 29 stycznia 2008 r. M. C. wystąpił z prośbą o uwzględnienie, przy ustalaniu dodatku za wysługę lat, okresu nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, pełnionej w okresie od 6 kwietnia 1993 r. do 28 września 1994 r., podnosząc, iż nadterminowa służba wojskowa, jest zasadniczą służbą wojskową pełnioną nadterminowo.

Organ I instancji wskazał, że ustawodawca w art. 59 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. z 2004 r. , Nr 241, poz. 2416 ze zm.), używa pojęcia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, jednak kwalifikując podmioty jako żołnierzy w służbie czynnej, wyraźnie rozróżnia osoby pełniące zasadniczą służbę wojskową oraz osoby pełniące nadterminową zasadniczą służbę wojskową. Oznacza to, że pełnienie zasadniczej służby wojskowej wynika z ustawowego obowiązku, natomiast nadterminowa służba wojskowa pełniona jest na zasadzie dobrowolnego oświadczenia woli. Wyklucza to zatem tożsamość tych pojęć. Art. 100 ust. 2 powołanej ustawy o Służbie Więziennej nie posługuje się pojęciem czynnej służby wojskowej, lecz stanowi expressis verbis, iż przy ustalaniu dodatku za wysługę lat, uwzględnia się okres zasadniczej służby wojskowej, a więc przewidziany ustawą zasadniczy czas jej trwania. Organ I instancji stwierdził, iż w związku z powyższym do okresu uprawniającego M. C. do dodatku, za wysługę lat zaliczono na dzień 28 maja 2008 roku następujące okresy : służby w Służbie Więziennej - 10 lat, 7 miesięcy, 28 dni; zasadniczej służbę wojskową - 1 rok, 5 miesięcy i 7 dni, co stanowi łącznie 12 lat, 1 miesiąc i 5 dni. Staż ten zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 1 stanowi przesłankę do przyznania sierż. M. C. dodatku za wysługę lat, w wysokości 15 % uposażenia zasadniczego tj. 291,00 zł miesięcznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00