Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Kr 1297/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) NSA Grażyna Danielec Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2009r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia 20 października 2008r. nr [...] w przedmiocie przyznania dodatku za wysługę lat uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

I.

T. M. pismem z dnia 19.04.2001 roku zwrócił do Dyrektora Aresztu [...] o przyjęcie do służby w charakterze funkcjonariusza Służby Więziennej. Jednocześnie złożył szereg dokumentów, w tym m.in. kserokopię książeczki wojskowej i zaświadczenie Jednostki Wojskowej Nr [...] z dnia 05.02.2001 roku o pełnieniu zasadniczej służby wojskowej od dnia 09.11.1995r. do dnia 28.01.1997r. i pełnieniu zasadniczej służby wojskowej nadterminowo od dnia 28.01.1997r. do dnia 29.01.2001r. (k. 9 - 10 akt osobowych - dział A).

Decyzją personalną Nr [...] z dnia [...] 2001r. Dyrektor Aresztu [...] przyjął T. M. do Służby Więziennej mianując na konkretne stanowisko, ustalając miesięczne uposażenie zasadnicze, dodatek służbowy i nadając stopień szeregowego Służby Więziennej, a także zaliczając do wysługi lat okres odbywania zasadniczej służby wojskowej w wymiarze 1 rok, 2 miesiące i 20 dni przy odstąpieniu od uzasadnienia tej decyzji na podstawie art. 107 § 4 kpa. W przedmiocie zaliczenia lub odmowy zaliczenia do wysługi lat okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej nadterminowej organ nie wypowiedział się (k. 4 akt osobowych - dział B)

II.

W dniu 23 kwietnia 2008r. T. M. zwrócił się do Dyrektora Aresztu [...] o zaliczenie do stażu pracy w Służbie Więziennej okresu zasadniczej nadterminowej służby wojskowej pełnionej przez niego w okresie od 28 stycznia 1997r. do 29 stycznia 2001r.

Decyzją personalną z dnia [...] 2008r. Nr [...] Dyrektor Aresztu [...] odmówił T. M. zaliczenia okresu zasadniczej nadterminowej służby wojskowej - pełnionej w okresie od 28 stycznia 1997r. do 29 stycznia 2001r. - do okresu służby w Służbie Więziennej, od którego zależy wysokość dodatku za wysługę lat. Uzasadniając swoją decyzję organ administracyjny wyjaśnił, iż w obowiązującym stanie prawnym brak jest jednoznacznych przepisów dających podstawę do zaliczenia funkcjonariuszowi okresu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej do wysługi lat funkcjonariuszy Służby Więziennej podlegającej uwzględnieniu przy ustalaniu dodatku za wysługę lat. Przepis art. 100 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996r. o Służbie Więziennej w sposób ogólny posługuje się pojęciem ,,zasadniczej służby wojskowej" nie precyzując bliżej treści tego pojęcia. Wobec powyższego koniecznym jest odniesienie się w tym zakresie do przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis art. 59 tejże ustawy enumeratywnie wymienia rodzaje służby i stanowi, że żołnierzami w czynnej służbie wojskowej są osoby, które odbywają: zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe, okresową służbę wojskową oraz pełnią służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Zdaniem Dyrektora Aresztu [...], z brzmienia tego przepisu wynika, iż nadterminowa zasadnicza służba wojskowa jest kategorią odrębną od zasadniczej służby wojskowej. Różnice występują także w zakresie uregulowania czasu pełnienia służb. W przypadku zasadniczej służby wojskowej czas jej pełnienia wynosi 9 miesięcy, natomiast nadterminowa zasadnicza służba wojskowa trwa od jednego roku do siedmiu lat. Kolejna różnica dotyczy podstawy pełnienia służby i w przypadku zasadniczej służby wojskowej jest nią administracyjne powołanie, zaś w przypadku zasadniczej nadterminowej służby wojskowej jest dobrowolne zgłoszenie. Organ I instancji podkreślił, że skoro z powyższego wyraźnie wynika, że ustawodawca rozróżnia zasadniczą służbę wojskową od nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, to sformułowanie przepisu art. 100 ust. 2 ustawy o Służbie Więziennej nie pozostawia wątpliwości, że ustawodawcy chodziło w nim o zasadniczą służbę wojskową, a nie o nadterminową zasadniczą służbę wojskową. W przeciwnym razie, gdyby intencją ustawodawcy było zaliczenie do wysługi lat funkcjonariuszy Służby Więziennej podlegającej uwzględnieniu przy ustalaniu dodatku za wysługę lat również nadterminowej zasadniczej służby wojskowej brzmienie powołanego przepisu art. 100 ust. 2 byłoby inne. W związku z powyższym organ nie znalazł podstaw do zaliczenia wnioskowanego przez stronę okresu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej do okresu służby w Służbie Więziennej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00