Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 września 2008 r., sygn. II SA/Ol 327/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant Ewa Kłos po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2008 roku sprawy ze skargi M.R. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zaliczenia okresu odbywania wojskowej zasadniczej służby nadterminowej do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

 

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2008r. M. R. skierował do Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej za pośrednictwem Dyrektora Zakładu Karnego w "[...]" wniosek o stwierdzenie nieważności, w trybie art. 156 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, decyzji personalnej Dyrektora Zakładu Karnego w "[...]" nr "[...]", z powodu rażącego naruszenia prawa tj. art. 100 ustawy o Służbie Więziennej, § 1 ust. 1 pkt 3 zarządzenia nr 36/96/CZSW Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 1996r. w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby i prac podlegających uwzględnieniu przy ustalaniu dodatków za wysługę lat funkcjonariuszy Służby Więziennej w związku z art. 59 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz art. 32 Konstytucji RP, polegającego na nie zaliczeniu do wysługi lat okresu zasadniczej służby wojskowej pełnionej nadterminowo w okresie od dnia 19 kwietnia 1994r. do dnia 19 kwietnia 1998r. Jednocześnie M. R. wniósł o zaliczenie okresu czynnej służby wojskowej pełnionej w okresie od dnia 28 października 1992r. do dnia 18 kwietnia 1994r., który potwierdza wpis w książeczce wojskowej wydanej przez WKU w "[...]".

Decyzją personalną Nr "[...]" z dnia "[...]" Dyrektor Zakładu Karnego w "[...]" odmówił M. R. zaliczenia okresu odbywania wojskowej zasadniczej służby nadterminowej, jako okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat. W uzasadnieniu Dyrektor wskazał, iż decyzją personalną nr "[...]" z dnia "[...]" zaliczono wnioskodawcy do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat okres zasadniczej czynnej służby wojskowej. Stwierdził, iż stosownie do art. 100 ust. 2 ustawy o Służbie Więziennej do dodatku za wysługę lat bierze się pod uwagę okresy świadczonej pracy bądź służby w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej i tylko w pełnym wymiarze czasu pracy oraz okres powołania do czynnej zasadniczej służby wojskowej w ramach obowiązku, a nie pełnionej służby w znaczeniu świadczenia pracy w myśl przepisów kodeku pracy czy kodeksu cywilnego. Dyrektor wskazał, że w aktach osobowych znajduje się zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za okres odbywania zasadniczej nadterminowej służby wojskowej, wystawione przez Jednostkę Wojskową Nr "[...]". Brakuje jedynie świadectwa służby za okres pełnienia zasadniczej służby nadterminowej, z którego wynikałby wymiar zatrudnienia. Wskazane wyżej zaświadczenie jest dowodem na to, że świadczona była przez wnioskodawcę praca, za którą otrzymywał uposażenie (wynagrodzenie). W związku ze świadczeniem pracy w okresie odbywania zasadniczej nadterminowej służby wojskowej, nie można zaliczyć tego okresu do okresu uprawniającego do wyższego dodatku za wysługę lat, gdyż wskazany powyżej przepis art. 100 ust. 2 cytowanej ustawy o Służbie Więziennej zezwala na zaliczenie okresu świadczonej pracy czy służby w pełnym wymiarze czasu, jednak dotyczy to wyłącznie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00