Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2008 r., sygn. II SA/Kr 886/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie : WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2008 r. sprawy ze skarg W. Z. i J. Z. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy skargi oddala

Uzasadnienie

W dniu ........sierpnia 2008 r. W.Ż. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Rady Gminy P. z dnia ......2008 r. Nr ...........w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy P. wnosząc o stwierdzenie jej nieważności oraz zasądzenie kosztów postępowania. Kwestionowanej uchwale zarzucił, iż jej postanowienia zakazują zabudowy na terenie nieruchomości należących do skarżącego, a to działki o nr. ew. .........co narusza jego prawo własności.

W uzasadnieniu skarżący podniósł, iż zakaz zabudowy jego nieruchomości został wprowadzony bez przeprowadzenia wymaganych prawem uzgodnień. Wójt Gminy P. wystąpił o uzgodnienie do Dyrektora ......... Parku Narodowego w zakresie przedmiotowej działki w dniu ...... lipca 2007 r. Postanowienie uzgadniające zostało wydane w dniu .......2007 r. Jak wynika z pisma Dyrektora [....] z dnia .......2008 r. uzgodnienie zostało dokonane z pominięciem działki ...... Zatem w ocenie skarżącego w odniesieniu do tej nieruchomości procedura uchwalania Studium jest wadliwa.

Pismem z dnia .......2008 r. skarżący W.Ż. uzupełnił treść swojej skargi. Zarzucił w nim, iż Rada Gminy P. uchwalając studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, pominęła jego prawa w tej sprawie, bowiem postępowanie administracyjne toczące się przed Wójtem Gminy P. [....] było prowadzone bez jego udziału. Skarżący podał, iż nie był w tych postępowaniach pouczony o przysługujących mu prawach. Zarówno przed Wójtem Gminy P. jak i w samej Radzie Gminy ...... doszło do naruszenia praw skarżącego w sposób nie dający szans na obronę ważnych interesów skarżącego, pozbawiając go prawa zabudowy na jedynej działce nr ......., którą na taki cel mógłby przeznaczyć dla siebie i swoich dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00