Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. II SA/Gl 528/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Jankowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2008r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zmiany w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
Jak wynika z akt sprawy, A. M. jest właścicielką działki nr [...] o pow. [...] ha, położonej w Z. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów sporządzonym według stanu z dnia [...] r., rodzaj użytków określony był ówcześnie jako tereny rolne zabudowane klasy RIVb.
Pismem z dnia [...] r. skarżąca zwróciła się do Starosty Powiatowego w Z. o wyjaśnienie, na jakiej podstawie przedmiotowa działka została zakwalifikowana jako teren mieszkaniowy, skoro nie ma na niej żadnego nowego mieszkania i, ze względu na szerokość działki, nie można go zbudować. Zwróciła uwagę, że podatek od nieruchomości wzrósł z kwoty [...] zł do kwoty [...] zł. Zapytanie swoje ponowiła w piśmie z dnia [...] r.
Decyzją z dnia [...] r. Starosta Z. odmówił wprowadzenia zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków w zakresie zmiany powierzchni użytku "zurbanizowanego, zabudowanego" dla działki w Z. W podstawie prawnej podano przepis art. 22 ust. 1 i art. 24a ust. 1 w związku z art. 12 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r., nr 240, poz. 2027 ze zm.) oraz § 45 ust. 1 i § 46 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r., nr 38, poz. 454). W uzasadnieniu wyjaśniono, że w latach [...] w jednostce ewidencyjnej została przeprowadzona kompleksowa modernizacja ewidencji gruntów i założona ewidencja budynków. Został sporządzony projekt operatu opisowo-kartograficznego, który po wyłożeniu do wglądu osób zainteresowanych w siedzibie Starostwa w okresie od [...] r. do [...] r. stał się operatem ewidencji gruntów i budynków. Zostało to ogłoszone przez Starostę Z. w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] z [...] r., nr [...], poz. [...]. Do projektu operatu w zakresie dotyczącym działki [...] nie zostały zgłoszone zastrzeżenia. Przeprowadzenie modernizacji ewidencji wynikało z obowiązku dostosowania zapisów istniejących w operacie do wymogów rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Przeprowadzone prace geodezyjne ujawniły budynki oddane do użytkowania do roku [...]. Dane były uzyskiwane bezpośrednio z terenu jak również z dokumentacji Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Geodeci dokonali również zmian w rodzaju użytków gruntowych. Na skutek zabudowy poszczególnych działek zmienił się ich sposób użytkowania, nadto na wielu działkach zaniechano użytkowania rolniczego. Określono w związku z powyższym grunty zabudowane i zurbanizowane, w szczególności, zurbanizowane tereny mieszkaniowe. Do gruntów takich zalicza się grunty niewykorzystane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi a także ogródki przydomowe. Wskazano, że wniosek A. M. został potraktowany jako wniosek o zmianę danych objętych ewidencją. Organ zlecił wykonawcy prac modernizacyjnych dokonanie weryfikacji w zakresie użytku określonego dla przedmiotowej działki. Wykonawca prac geodezyjnych nie znalazł podstaw do dokonania zmiany wielkości użytku ustalonego dla działki skarżącej. Organ administracji podzielił to stanowisko, uznając, że ustalony dla działki rodzaj użytku "B" jest zgodny z przepisami i stanem faktycznym.