Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. II SA/Gl 760/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.),, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Sekretarz sądowy Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2008 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu wniosku [...] Sp. z o.o. w B. Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] r. wydaną na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (obecnie Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm., zwanej dalej Prawem budowlanym) ponownie odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę stacji auto-gaz z zadaszeniem nad dwoma dystrybutorami, zbiornikiem podziemnym na gaz oraz przyłączem odbierającym opady deszczowe na działce Nr [...] przy ul. [...] w S. W uzasadnieniu decyzji podał, że objęta zamierzeniem inwestycyjnym działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta S. zatwierdzonym uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w S. z dnia [...] r. (zwanym dalej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego S.) znajduje się na terenie z funkcją wiodącą TCW - funkcja centrów wieloużytkowych, obiektów wielofunkcyjnych. Dla terenu tego funkcje związane z usługami rzemiosła, zdrowia i opieki społecznej, gastronomii, komunikacji i transportu drogowego są funkcjami uzupełniającymi. Wniosek inwestora zmierza zaś zatem do zrealizowania funkcji uzupełniającej dla tej jednostki planu bez jednoczesnego wykazania, iż na działce może być również zrealizowana w przyszłości funkcja wiodąca.

Decyzja ta została utrzymana następnie w mocy decyzją Wojewody [...] z dnia [...] r., który podzielił co do zasady ustalenia organu I instancji i ich ocenę prawną. Przyjął mianowicie, że dla możliwości zrealizowania funkcji wiodącej każdego obszaru musi być zarezerwowane 51 % wszystkich powierzchni użytkowych planowanych w obrębie konkretnej jednostki, wyznaczonej w planie liniami rozgraniczającymi. W rozpatrywanym przypadku projekt zagospodarowania terenu wskazuje na dominującą funkcję projektowanej stacji auto-gaz, która zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania S. może być realizowana jedynie jako funkcja uzupełniająca. To zaś oznacza niezgodność projektowanej inwestycji z ustaleniami tego planu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00