Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2008 r., sygn. III SA/Gl 752/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi K.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., po rozpatrzeniu odwołania K.K., powołując się na art. 233 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...]r. nr [...], w której ustalono wartość celną samochodu osobowego marki [...], rok produkcji [...] na kwotę [...] USD oraz przyjęto koszty transportu do miejsca jego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty w kwocie [...] USD -- zgodnie z fakturą z dnia [...]r. Dokonano też retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego w wysokości [...] PLN, określono należny z tytułu importu podatek akcyzowy w kwocie [...] PLN oraz podatek od towarów i usług w wysokości [...] PLN, stwierdzono różnicę w wysokości [...] PLN pomiędzy podatkiem akcyzowym faktycznie należnym a zadeklarowanym w zgłoszeniu celnym oraz stwierdzono różnicę w wysokości [...] PLN pomiędzy podatkiem od towarów i usług faktycznie należnym a zadeklarowanym w zgłoszeniu celnym.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
W dniu [...] r. K.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą: "A" w Z., zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych Ameryki używany samochód osobowy marki [...], rok produkcji 1999, o pojemności skokowej silnika przekraczającej 3000 ccm. W zgłoszeniu celnym wartość celną importowanego pojazdu zadeklarował w kwocie [...]USD na podstawie dowodu zakupu z dnia [...]r. [...] oraz koszty transportu do miejsca jego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty w kwocie [...] USD -- zgodnie z fakturą z dnia [...] r.