Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. III SA/Lu 1342/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Sędziowie WSA Grzegorz Grymuza, WSA Ewa Kowalczyk, Protokolant Referent stażysta Michał Fiut, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi S.Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Nr [...], Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. Nr [...] z dnia [...] maja 2015 r., stwierdzającą powstanie długu celnego w przywozie na dzień [...] sierpnia 2010 r., w związku z usunięciem spod dozoru celnego towaru (replik broni palnej, odtwarzaczy, zespołów elektronicznych) objętego procedurą tranzytu oraz określającą kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości [...] zł.

Dyrektor Izby Celnej w zaskarżonym rozstrzygnięciu wskazał, że w niniejszej sprawie towarem przemieszczanym z zastosowaniem procedury tranzytu zewnętrznego był towar w postaci pneumatycznych replik broni palnej strzelającej plastikowymi kulkami oraz odtwarzacze i zespoły elektroniczne. Towar w 96 kartonach o masie 1.362 kg został objęty procedurą tranzytu zewnętrznego według zgłoszenia T1 [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r..

Jak wynika ze wskazanego zgłoszenia, głównym zobowiązanym wpisanym w polu 50 noty tranzytowej była "S." Sp. z o.o. z siedzibą w C. i stosownie do art. 199 ust. 1 RWKC, złożenie w urzędzie celnym zgłoszenia podpisanego przez zgłaszającego lub jego przedstawiciela czyni go odpowiedzialnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami za: prawdziwość informacji podanych w zgłoszeniu, autentyczność załączonych dokumentów oraz przestrzeganie wszelkich obowiązków odnoszących się do objęcia danych towarów odpowiednią procedurą.

Ze zgromadzonych zaś w sprawie materiałów oraz zapisów w systemie NCTS wynika, że towar w postaci odtwarzaczy i zespołów elektronicznych, objęty procedurą tranzytu w dniu [...] lipca 2010 r. w [...], według MRN [...], został dostarczony do Oddziału Celnego w C., gdzie czasowo składowano go w magazynie Spółki "S.". Towar w postaci replik broni palnej także został dostarczony do Oddziału Celnego w C. w procedurze tranzytu zewnętrznego według MRN [...] z dnia [...] lipca 2010 r., otwartej w Oddziale Celnym Towarowym II w W..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00