Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. II SA/Bd 752/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Protokolant Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2008r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego w [...] z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczeń związanych z przywróceniem i zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w [...]z dnia [...]maja 2008r. nr [...]stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 2. zasądza od Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego w [...]na rzecz skarżącego A. B. kwotę 3543 (trzy tysiące pięćset czterdzieści trzy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w [...] odmówił A. B. wypłacenia odsetek ustawowych od uposażeń za okres od dnia 1 marca 2003 r. do dnia 31 marca 2006 r. tj. od uposażeń wypłaconych po przywróceniu do zawodowej służby wojskowej oraz orzekł o braku obowiązku wyrównania A. B. uposażenia za okres od dnia 1 marca 2003 r. do dnia 31 marca 3006 r. o zaliczone na poczet tego uposażenia kwoty odprawy i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w łącznej wysokości 10.881,77 zł, wypłacone w związku z nieskutecznym zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu decyzji orzekający organ stwierdził, że sierż. szt. A. B. w dniu 28 lutego 2003 r. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej na podstawie decyzji Nr [...]. Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] r., a następnie na skutek decyzji Dowódcy [...] Nr [...] z dnia [...] r., stwierdzającej nieważność powyższej decyzji Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego, Wojskowy Komendant Uzupełnień w [...] rozkazem dziennym Nr [...] z dnia [...] r. ponownie przyjął sierż. szt. A. B. na stan ewidencyjny Komendy. W związku z ponownym przyjęciem na stan Komendy ustalono, a następnie wypłacono w dniu 23 marca 2006 r. sierż. szt. A. B. gratyfikacje urlopowe za rok 2004 i 2005, a następnie w dniu 12 kwietnia 2006 r. uposażenie za okres od 1 dnia marca 2003 r. do dnia 31 marca 2006 r. oraz pozostałe należności, o których mowa w pozwie A. B. przeciwko Skarbowi Państwa - [...] Sztabowi Wojskowemu o zapłatę. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w [...] odmówił wypłacenia pozostałych należności, argumentując to tym, że nie pozostawał w zwłoce z ich wypłaceniem, gdyż roszczenie o wypłatę należności przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w [...] stało się wymagalne w dniu przystąpienia wnioskodawcy do wykonywania obowiązków służbowych, po wcześniejszym uprawomocnieniu się decyzji Dowódcy [...] Nr[...] z dnia [...] r. stwierdzającej nieważność decyzji Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego Nr [...] z dnia [...] r. w sprawie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Zdaniem organu obowiązek wypłacenia uposażenia powstał po przywróceniu sierż. szt. A. B. do służby i przystąpieniu do wykonywania obowiązków służbowych i dopiero po otrzymaniu rozkazu Wojskowego Komendanta Uzupełnień w [...] Nr [...] z dnia [...] r. Wojewódzki Sztab Wojskowy w [...], jako płatnik uposażeń, mógł przystąpić do wypłaty przedmiotowych świadczeń za okres wsteczny. Świadczenia te wypłacono wnioskodawcy w następujących terminach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00