Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 października 2008 r., sygn. I SA/Sz 276/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2008 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego A.B. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 2 marca 2007 r., złożonym w dniu 7 marca 2007 r. w [...] Urzędzie Skarbowym w S., D. K. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w związku z zawarciem w dniu 2 marca 2007 r. umowy sprzedaży dwóch nieruchomości rolnych, położonych w obrębie M., których był właścicielem od [...] r.

Przedstawiając stan faktyczny w sprawie, we wniosku oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 11 kwietnia 2007 r., D. K. wskazał, że nabył w 1996 r. działkę rolną w celu wybudowania na niej ośrodka campingowego (kompleks drewnianych domków letniskowych i miejsc pod namioty). Ze względu na zmianę sytuacji rodzinnej (wnioskodawca rozwiódł się i małżonkowie dokonali podziału majątku wspólnego), zmuszony był również zmienić swoje plany życiowe i sprzedać nieruchomość, a ponieważ istniały trudności ze sprzedażą gruntu w całości, w 2003 r. wnioskodawca dokonał geodezyjnego i administracyjnego podziału nieruchomości, która przypadła jemu po podziale majątku. Następnie, w 2004 r. sprzedał 3 działki (łącznie 6 arów z 20), a kolejne 4 ary sprzedał w dniu 2 marca 2007 r. W piśmie tym D. K. wskazał również, że w obrębie działek będących przedmiotem sprzedaży nastąpiła zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dopuszczającego na tym terenie budownictwo letniskowe. Pomimo tych zmian, w jego ocenie, grunt ten nadal ma charakter rolny, o czym świadczy doręczona mu decyzja ustalająca zobowiązanie za 2007 r. w podatku rolnym. Za takim stanowiskiem przemawiają także warunki geologiczne gruntu (podmokła łąka torfowa), które nie pozwalają na wprowadzenie tradycyjnej, ciężkiej zabudowy. Według oświadczenia wnioskodawcy, nabywając w 1996 r. działkę, nie zamierzał dokonywać jej dalszej odsprzedaży, ani też nie miał zamiaru trudnić się działalnością w zakresie handlu nieruchomościami w szerszym zakresie. Sprzedaż nieruchomości, jaka miała miejsce w marcu 2007 r., a więc sprzedaż części jego majątku osobistego, nastąpiła wyłącznie na skutek zmiany okoliczności życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00