Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1167/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Kiss (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska Nowacka Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej A w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
I SA/Łd 1167/07
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 12 marca 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 11 maja 20007 r. Spółdzielnia "A" w P. zwróciła się na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zwolnienia od opodatkowania niektórych dochodów w oparciu o art.17 ust.1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych / t.j Dz.U z 2000 r. nr 54, poz.535 ze zm./. W złożonych pismach strona wymieniła kilkanaście rodzajów osiąganych dochodów z prowadzonej działalności, w tym z tytułu m.in. :
- odsetek od kwoty wymaganego wkładu mieszkaniowego lub budowlanego na mieszkanie spłacanego w ratach,
- odsetek od środków na bieżących rachunkach bankowych,
- odsetek od kwot należności za wymianę stolarki okiennej w mieszkaniach, spłacanych w ratach,
- odsetek od pożyczki zaciągniętej na budowę mieszkań,
- koszty procesu uzyskane od użytkowników lokali,
- należności nieściągalnych spisanych z ksiąg z powodu przedawnienia.
Zdaniem strony wymienione przez nią przychody są związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i wynikają z prowadzonej działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej, w związku z czym podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie powołanego we wniosku przepisu cytowanej ustawy. Spółdzielnia wniosła również o zajęcie stanowiska, czy ponoszone przez nią koszty utrzymania tzw. "pustostanów", a także zakupy niewielkich ilości kawy, herbaty, cukru i ciastek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.