Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 padziernika 2008 r., sygn. II SA/Po 628/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Bela po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2008 r. sprawy ze skargi E. i Cz. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2008 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy terenu; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] marca 2008 r. Nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżących kwotę [...],- zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów sądowych. /-/ W. Batorowicz /-/ A. Zieliński /-/ B. Drzazga

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpatrzeniu odwołania Cz. W. i E. W. od decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na nieruchomości oznaczonej nr ewid [...] położonej przy ul. D. w K., utrzymało decyzję w mocy.

Powyższe decyzje zapadły w postępowaniu wszczętym na wniosek Cz. W. i E. W. o ustalenie warunków zabudowy.

Odmawiając wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy na podstawie art. 60 ust. 1 oraz art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80. poz. 717 ze zm. - dalej: u.p.z.p.) oraz art. 104 i art. 107 K.p.a. (po kolejnym z rzędu rozpoznaniu sprawy w efekcie uchylających decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego) Prezydent Miasta K. wyjaśnił, że obszar objęty wnioskiem o wydanie warunków zabudowy nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie zostały łącznie spełnione warunki określone w art. 61 ust. 1 u.p.z.p. Projektowana zabudowa wykraczała poza istniejącą linię zabudowy wyznaczoną przez budynki mieszkalne zlokalizowane na terenie sąsiednich działek nr [...],[...],[...],[...]. Organ stwierdził, iż zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588 - dalej: rozporządzenie z dnia 26 sierpnia 2003 r.) obowiązującą linię zabudowy na działce objętej wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich. Projektowany budynek mieszkalny usytuowano w odległości około 75 m od ul. D., a taka zabudowa wykraczałaby poza tę linię. Zdaniem organu nie można było brać pod uwagę innych budynków podobnie usytuowanych w stosunku do ul. D.i ul. S., bowiem są to zabudowania po drugiej stronie drogi (ul. D.) lub leżące na działkach dostępnych z innej drogi publicznej (ul. S.). Również kształt działki, wymuszający wybraną lokalizację budynku nie mógł uzasadniać odstąpienia od istniejącej linii zabudowy. Prezydent Miasta K. stwierdził ponadto, że teren objęty inwestycją znajduje się w strefie występowania wysokich stanów wód gruntowych z zagrożeniem podtapiania projektowanej zabudowy. Wyjaśnił, iż fakt ten jest zgłaszany przez użytkowników nieruchomości sąsiednich w okresach wzmożonych opadów. Realizacja projektowanej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wymagałaby nowego ukształtowania działki. To z kolei powodowałoby zmianę stosunków wodnych w otoczeniu nieruchomości i pozostawałoby w sprzeczności z art. 29 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.), zgodnie z którym właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00