Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2008 r., sygn. I SA/Po 1068/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont WSA Katarzyna Nikodem /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2008r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej na 2007r. oddala skargę /-/ K.Nikodem /-/ M.Jaśniewicz /-/ W.Zygmont

Uzasadnienie

W dniu [...] M. W. złożył do właściwego urzędu skarbowego deklarację PIT-6 do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej za 2007 r., w której zadeklarował rozmiar zamierzonej produkcji w zakresie chowu i hodowli drobiu rzeźnego - 86 000 sztuk indyków.

Decyzją nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. odmówił M.W. ustalenia zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej na 2007 r. wyliczonych wg norm szacunkowych.

Na podstawie danych wynikających ze złożonych przez podatnika deklaracji VAT-7 za poszczególne miesiące roku 2006, organ ustalił, że obrót w 2006 r. przekroczył kwotę 3.186.800 zł, tj. 800 000 Euro.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694, ze zm.) przepisy tej ustawy (obowiązek prowadzenia ksiąg) stosuje się m.in. dla osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro, przeliczoną po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski na dzień 30 września poprzedzającego rok podatkowy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 pkt 4 jako odrębne źródło przychodów wymienia działy specjalne produkcji rolnej. Wyboru sposobu ustalania dochodu z tego źródła dokonuje podatnik. Jednakże możliwość wyboru sposobu ustalania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej jest, zdaniem organu podatkowego, ograniczona wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła, która wiąże się z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Z zapisów ustawy o rachunkowości wynika obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu kwoty 800 000 euro przychodu osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych. Przepis ten dotyczy nie tylko podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ale również podmiotów prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Po przekroczeniu przychodu rocznego równowartości w walucie polskiej 800 000 euro, podatnik jest zobowiązany, od początku następnego roku prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości i ustalać dochód na zasadach ogólnych, według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub wybrać podatek liniowy zgodnie z art. 30c powołanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00