Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 października 2008 r., sygn. I SA/Ol 355/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski (spr.), Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Piskozub, sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 2 października 2008r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług I. oddala skargę, II. zasądza zwrócić skarżącemu, kwotę 500 zł - wpisu stałego, pobranego na podstawie zarządzenia z dnia 20 sierpnia 2008r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", nr "[...]" Dyrektor Izby Celnej uchylił w części podstawy prawnej decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]" w sprawie zmiany klasyfikacji taryfowej towaru, określenia kwoty cła i wysokości zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług oraz utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję w pozostałej części.
Z akt administracyjnych wynika, że w dniu 8.04.2008r. w Oddziale Celnym w B. agent celny, w imieniu Spółki A, złożył zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu towar - węglowodory gazowe skroplone, mieszanina propan - butan. Spółka zadeklarowała w polu 33 SAD kod CN 2711 19 00 00 ze stawką cła 0%. Przedmiotowy towar został zgłoszony według dokumentu SAD nr "[...]". Do zgłoszenia celnego została załączona m.in. deklaracja elementów dotyczących wartości celnej D.W.1, kopia faktury nr "[...]" z dnia "[...]"., oświadczenie nr "[...]" z dnia "[...]", wniosek z dnia "[...]" o objęcie importowanych wyrobów akcyzowych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Ponieważ zgłoszenia celne odpowiadało wymogom formalnym, o których mowa w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, zostało przyjęte.
W wyniku czynności wynikających z kontroli zgłoszenia celnego, organy powzięły wątpliwość, co do zadeklarowanej klasyfikacji taryfowej towaru. Ustalono, iż dla towaru z cystern o nr "[...]" węglowodorem przeważającym ilościowo jest propan - 52,92%.