Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 października 2008 r., sygn. IV SA/Gl 137/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędzia NSA Szczepan Prax Protokolant Referent Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2008r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Wójt Gminy B. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych uznał, że kwoty zasiłku pieniężnego wypłacone J. Ł. w okresie od [...] r. do [...] r. w wysokości [...] zł były nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi i podlegają zwrotowi w pełnej wysokości wraz z odsetkami. W uzasadnieniu decyzji organ ten wskazał, że świadczenie wypłacone stronie od [...] r. do [...] r. było świadczeniem nienależnie pobranym, ponieważ strona równolegle pobierała z [...] dodatek pielęgnacyjny do [...].

Pismem z dnia [...] r. J. Ł. wniosła odwołanie od tej decyzji. W motywach odwołania podniosła, że przedmiotowe świadczenie otrzymała w okresie wstrzymania jej wypłaty [...] i przysługującego do niej dodatku pielęgnacyjnego, jednakże nie wiedziała, że zasiłek pielęgnacyjny jej nie przysługuje, a pracownicy OPS w B. nie poinformowali jej o tym fakcie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego uchyliło w całości wyżej wymienioną decyzję organu pierwszej instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. W motywach rozstrzygnięcia zaakcentowało, że w trakcie prowadzonego postępowania należy stronie zapewnić czynny udział, a ponadto strona winna być pouczona o możliwościach wynikających z treści art. 30 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli o możliwości umorzenia w części lub całości nienależnie pobranego świadczenia, odroczenia terminu spłaty oraz o rozłożeniu na raty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00