Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 października 2008 r., sygn. I SA/Bd 423/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) Asesor sądowy WSA Urszula Wiśniewska Protokolant: po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2008 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W na rzecz B. Sp. z o.o. w N. kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Skarżąca Spółka wnioskiem z [...] wystąpiła o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy W. z dnia [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2002 rok. Przedmiotowej decyzji zarzuciła naruszenie art. 210 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej poprzez powołanie jako podstawy prawnej wydanej decyzji przepisu nieobowiązującego w chwili powstania zobowiązania podatkowego.

W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że organ zastosował w kwestionowanym rozstrzygnięciu art. 1a ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zaczął obowiązywać dopiero od 01 stycznia 2003r i nie miał zastosowanie do zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2002r. Na tej podstawie Spółka uznała, że zachodzi podstawa stwierdzenia nieważności w oparciu o przepis art. 247 § 1 pkt. 2 Ordynacji podatkowej.

Decyzją z [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W., działając jako organ pierwszej instancji, odmówiło stwierdzenia nieważności zaskarżonej decyzji ostatecznej. Organ stwierdził, że decyzja, która błędnie wskazuje w swojej osnowie jeden z przepisów podstawy prawnej, nie jest wydana bez podstawy prawnej, a jedynie dotknięta wadą z racji naruszenia art. 210 § 1 Ordynacji podatkowej, co nie skutkuje automatycznie jej nieważnością i przywołał na poparcie swoich twierdzeń orzecznictwo sądowe. Jednocześnie organ przedstawił przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji wydanej bez podstawy prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00