Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 września 2008 r., sygn. II SA/Kr 537/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Głowacki Sędziowie WSA Małgorzata Brachel-Ziaja WSA Grażyna Firek (spr.) Protokolant: Anna Fugiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2008 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...], znak [...], stwierdziło nieważność ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...]. o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego "budowa dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych, z garażami podziemnymi i infrastrukturą techniczną na części działki nr [...]obr. [...] w K. ". Jako podstawę prawną wskazano art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.), §1-9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania przestrzennego w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) oraz art. 158 § 1 w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 i art. 104 § 1 k.p.a.
W uzasadnieniu Kolegium podało, że stowarzyszenie A. wystąpiło z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wymienionej decyzji. Postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności wszczęto z urzędu postanowieniem z dnia [...]roku. Organ podkreślił, że instytucja stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej jest wyjątkiem od ogólnej zasady stabilności decyzji administracyjnych, wyrażonej w art. 16 k.p.a. i może mieć zastosowanie wyłącznie wówczas, kiedy rozstrzygnięcie dotknięte jest w sposób niewątpliwy wadami, o jakich mowa w art. 156 § 1 k.p.a. Zdaniem Kolegium, orzeczenie Prezydenta Miasta K. wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa.