Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2008 r., sygn. III SA/Gd 152/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia NSA Anna Orłowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2008 r. sprawy ze skargi G. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia 17 marca 2008 r. [...] w przedmiocie umorzenia pożyczki z Funduszu Pracy uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty [...] z dnia 7 lutego 2008 r., [...].
UZASADNIENIE
G. D. wnioskiem z dnia 8 października 2007 r. zwróciła się do Starosty [...] o uchylenie w trybie art. 154 § 1 k.p.a. ostatecznej decyzji tego organu z dnia 13 kwietnia 2000 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia przyznanych umową z dnia 23 grudnia 1997 r. Nr [...] środków na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie handlu oraz gastronomii. Powołała się na okoliczności wynikające z zaświadczeń Urzędu Skarbowego w S. z dnia 3 marca i 30 czerwca 2006 r. o prowadzeniu działalności gospodarczej i niezgłaszaniu przerw w jej prowadzeniu oraz na stanowisko Wojewody [...] przedstawione w decyzji z dnia 12 grudnia 2005 r., nr [...] dotyczące warunków umorzenia udzielonej pożyczki.
Z uwagi na niezałatwienie przez starostę sprawy z wniosku z dnia 8 października 2007 r. G. D. w piśmie z dnia 28 listopada 2008 r. ponowiła swoje żądanie. Jednocześnie wniosła o podjęcie rozstrzygnięcia w formie decyzji administracyjnej w przedmiocie umorzenia pozostałej do spłaty z tytułu umowy pożyczki kwoty 7 400 zł wraz z ustawowymi odsetkami, kosztami zastępstwa procesowego oraz kosztami komorniczymi. Wskazała przy tym, że wniosek w tym zakresie został przez nią złożony w dniu 8 lutego 2005 r. i nie został rozpatrzony przez organ, pomimo że Wojewoda [...] decyzją z dnia 21 lipca 2005 r., nr [...] uchylił decyzję Starosty [...] z dnia 24 maja 2005 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia części pożyczki udzielonej ze środków Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu wniosku podniosła, że występowała o stwierdzenie nieważności decyzji starosty z dnia 13 kwietnia 2000 r., które to postępowanie zakończone zostało decyzją Wojewody [...] z dnia 12 grudnia 2005 r. Poza głównymi motywami odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej starosty wojewoda stwierdził, że przeszkody do umorzenia pożyczki nie stanowi zmiana przez pożyczkobiorcę profilu prowadzonej działalności po okresie 24 miesięcy i jej późniejsze zawieszenie. Umorzenia nie uniemożliwia także fakt, iż kwota zadłużenia przekraczała 50% udzielonej kwoty pożyczki, gdyż umorzenie dokonane w ramach dopuszczalnej kwoty nie zwalniałoby pożyczkobiorcy ze spłaty pozostałej należności. Wojewoda wskazał również, że zgodnie z postanowieniami umowy pożyczki warunkiem umorzenia jest terminowa jej spłata wraz z odsetkami, jednakże okoliczność, czy pożyczkobiorca terminowo dokonywał spłat nie została przez organ I instancji jednoznacznie wyjaśniona, zaś twierdzenia strony w tym zakresie zostały pominięte przez starostę. W ocenie strony stanowisko wojewody zobowiązywało organy do wzruszenia decyzji ostatecznej z urzędu w trybie wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. W związku z bezczynnością organów w tym zakresie wystąpiła z wnioskiem o wzruszenie decyzji ostatecznej starosty z dnia 13 kwietnia 2000 r. w trybie art. 154 § 1 k.p.a.