Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 sierpnia 2008 r., sygn. IV SA/Wr 137/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia WSA Wanda Wiatkowska- Ilków Protokolant Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi D D na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...]r. nr[...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej I. uchyla decyzję II instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym orzeczeniem z dnia[...]. Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania D. D. od orzeczenia Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Ż. nr [...] z dnia 5 listopada 2007r. w sprawie zdolności do zawodowej służby wojskowej, Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska we W. - powołując się na przepis art.127§1 i art. 138 k.p.a. w związku z § 5 pkt 1, § 30 ust. 1 i 2, § 31 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 stycznia 2006r. w sprawie orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, a także właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz.U. Nr 12, poz. 75) - utrzymała w mocy orzeczenie organu I instancji.

Wspomnianym wyżej orzeczeniem Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w Ż., powołując się na ustawę z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), ustawę z dnia 10 grudnia 1993r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 66 ze zm.), Kodeks postępowania administracyjnego, rozporządzenie MON z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie utworzenia wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości (Dz, U. Nr 151, poz. 1594 ze zm.), rozporządzenie MON z dnia 10maja 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 133, poz. 1422 ze zm.) oraz rozporządzenia MON z dnia 10 stycznia 2006r. w sprawie orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, a także właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz.U. Nr 12, poz. 75) oraz na skierowanie Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego Zielona Góra, w wyniku przeprowadzonych badań rozpoznała u skarżącego: urazową amputację paliczka dystalnego palca II dłoni prawej, które to schorzenie zakwalifikowała, jako schorzenie określone w §81 p.5 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 133, poz. 1422 ze zm.) zwanego dalej rozporządzeniem; upośledzenie rozróżnienia barw zakwalifikowane do §14 p.5 rozporządzenia; zespół bólowy szyjny na podłożu dyskopatii C-5, C-6 zakwalifikowane do §62 p.1 i § 34 p.5 rozporządzenia; zespół bólowy L-S z niestabilnością L-S oraz zaburzenia nerwicowe rokujące poprawę zakwalifikowane do §66 p.2 rozporządzenia. Zdaniem organu I instancji rozpoznane schorzenia kwalifikują D. D. żołnierza zawodowego w II grupie badanych, jako zdolnego do zawodowej służby wojskowej Kat.Z.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00