Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1375/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należnych wpłat za okres od października 2002 r. do kwietnia 2005 r. na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] marca 2008 r., nr [...] Minister Pracy i Polityki Społecznej, działając na podstawie art. 49 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "Ordynacja podatkowa") - po rozpatrzeniu odwołania T. sp. z o.o. z siedzibą w P. (zwaną dalej Spółką lub Skarżącą) utrzymał w mocy decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] września 2007 r., nr [...] o odmowie umorzenia należnych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Decyzja została oparta na następująco ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 2 czerwca 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 15 czerwca 2005 r., Spółka wystąpiła o umorzenie należnych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z odsetkami, uzasadniając swoją prośbę trudną sytuacją finansową. Wskazała, że rzeczywiście nie składała wymaganych deklaracji rozliczeniowych i nie regulowała należnych składek, jednakże nie wynikało to z braku dobrej woli ale z braku wiedzy co do takiego obowiązku. Podkreśliła, iż zadłużenie jest bardzo wysokie i obecnie przewyższa jej możliwości finansowe. Ponadto wskazała, że podjęła pierwsze kroki w kierunku zatrudnienia osób niepełnosprawnych i w związku z tym wnosi o umożliwienie przeznaczenia części zaległości z tytułu składek na pokrycie kosztów z tym związanych. Oświadczyła, że w przypadku decyzji odmownej zmuszona będzie przeprowadzić zwolnienia grupowe pracowników obecnie zatrudnionych, ponieważ nie ma możliwości pokrywania kolejnych tak wysokich kosztów składek na PFRON. Jednocześnie wskazała, że dotychczasowe inwestycje związane z rozwojem sieci detalicznej były bardzo wysokie i znacznie przewyższyły uzyskane przychody, przez co 2002 r. zakończyła stratą w wysokości ponad 257.000,00 zł, a w 2003 r. uzyskała minimalny zysk nieprzekraczający 30.000,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00