Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Wa 856/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Związku [...] "P." z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za marzec 2014 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez organy podatkowe, decyzją z dnia [...] września 2014 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. odmówił Skarżącemu - Związkowi [...] z siedzibą w W., rozłożenia na 24 miesięczne raty zapłaty zaległości w podatku od towarów i usług za marzec 2014 r. wraz z odsetkami za zwłokę.
Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że Skarżący wystąpił z prośbą o rozłożenie na 24 raty zapłaty zaległości podatkowej, w oparciu o art. 67a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) - dalej "O.p.". Skarżący uzasadniał wniosek trudną sytuacją finansową, uniemożliwiającą jednorazowe uregulowanie przedmiotowego zobowiązania podatkowego. Podniósł, iż jest organizacją non profit i od kilkunastu lat prowadzi działalność w większości statutową, która nie generuje zysku, lecz przynosi straty pomimo pozyskiwania środków z różnych dotacji i wypracowania własnych z tytułu wynajmu odzyskanych w latach 90-tych nieruchomości. Dodatkowym problemem utrzymania płynności finansowej są podejmowane starania w celu utrzymania tych nieruchomości w nienaruszonym stanie poprzez przeprowadzenia niezbędnych napraw i remontów z uwagi na grożące niebezpieczeństwo użytkowania. Natomiast organ pierwszej instancji nie uznał powyższej argumentacji za zasadną i odmówił Skarżącemu przyznania wnioskowanej ulgi.