Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 sierpnia 2008 r., sygn. IV SA/Gl 37/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Asesor WSA Edyta Żarkiewicz (spr.) Protokolant Referent Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2008 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 22 ust. 1 i art. 1 - 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371), zwanej dalej ustawą o kombatantach, odmówił przyznania B.K. uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu podniósł, że wskazana we wniosku wyżej wymienionego okoliczność przebywania w obozie pracy przymusowej w okresie od [...]r. do [...]r. nie jest rodzajem represji wymienionej w art. 4 ustawy o kombatantach. Zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy, o spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21, orzeka Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub osoby przez niego upoważnione, na podstawie udokumentowanego wniosku zainteresowanej osoby oraz rekomendacji stowarzyszenia właściwego dla określonego rodzaju działalności kombatanckiej lub represji. Natomiast B.K. nie przedłożył dowodów potwierdzających represje lub działalność kombatancką w rozumieniu art. 1 - 4 ustawy o kombatantach.

Wnosząc o ponowne rozpatrzenie sprawy B.K. wskazał, że fakt jego przebywania w obozie pracy przymusowej w Z. w okresie od [...]r. do [...]r. został potwierdzony w treści postanowienia Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w K. Podniósł, że w art. 3 ustawy o kombatantach wymieniony został pobyt w obozach zagłady oraz innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz wykonując pracę przymusową. W związku z tym wskazał, iż przykład stosowanych wobec niego represji stanowi to, że był [...]. Ponadto jego ojciec, który przebywał w tym samym obozie pracy, po powrocie do domu w [...]r., zmarł w wieku [...] lat z powodu wycieńczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00