Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2008 r., sygn. III SA/Wa 477/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2008 r. sprawy ze skargi L. spółka jawna [...] w G. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z odsetkami oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Skarżąca - L. w G., złożyła wniosek z 4 sierpnia 2004 r. o umorzenie odsetek naliczonych od wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: "PFRON". Podniosła, iż ze względu na złą koniunkturę na rynku w ostatnich latach uzyskiwała zysk na granicy rentowności. Nieterminowe regulowanie zobowiązań przez kontrahentów pogarszało sytuację. Nie mogąc ponieść wszystkich obciążeń związanych z działalnością gospodarczą, Skarżąca zdecydowała, że w pierwszej kolejności będzie wypłacała wynagrodzenie pracownikom i regulowała zobowiązania wobec kontrahentów. Zawarcie układu z wierzycielami spowodowało dalsze pogorszenie sytuacji finansowej Skarżącej. Musiała bowiem dodatkowo ponosić koszty postępowania układowego.

Skarżąca stwierdziła, że doktryna prawa podatkowego nakazuje szerokie postrzeganie interesu podatnika w rozumieniu art. 67 § 1 Ordynacji podatkowej. Pod uwagę winny być brane nie tylko sytuacje nadzwyczajne, ale także normalna, w chwili podejmowania decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych, sytuacja ekonomiczna podatnika, w tym wysokość uzyskiwanych dochodów oraz konieczność ponoszenia wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Skarżąca podkreśliła, że próby wywiązania się w terminie ze zobowiązań oraz zawarcie układu z wierzycielami wskazują, iż chce nadal prowadzić działalność gospodarczą i zatrudniać pracowników. Jej zdaniem za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przemawia również interes publiczny, tj. jest zatrudnianie pracowników, w tym niepełnosprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00