Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2008 r., sygn. III SA/Po 89/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak ( spr.) Sędzia NSA Tadeusz Geremek WSA Barbara Koś Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska-Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi B. J. i S. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego o d d a l a s k a r g ę /-/ B. Koś /-/M. Ławniczak /-/ T.M. Geremek WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

 

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z dnia [...] nr [...] uznał za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr [...] z dnia 6 grudnia 2002r. Powiadomił importera "A" Sp. z o.o. oraz przedstawiciela pośredniego [...] "B" S.C. B. J., S. J. o zarejestrowaniu uzupełniającej kwoty długu celnego w wysokości 6.980,20 zł. Naliczył od tej kwoty odsetki wyrównawcze w wysokości 2.921,20 zł.

Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją z dnia [...] nr [...], działając na skutek odwołania agencji celnej (przedstawiciela pośredniego), uchylił zaskarżoną decyzję w zakresie obejmującym wezwanie do zapłaty odsetek wyrównawczych, a w pozostałej części utrzymał rozstrzygnięcie w mocy, podzielając ustalenia faktyczne i kwalifikację prawną organu pierwszej instancji.

Decyzje zostały wydane przy następujących ustaleniach faktycznych. W dniu 6 grudnia 2002r. przyjęte zostało zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr [...], które sporządzono na podstawie wpisu do rejestru procedury uproszczonej pod pozycją nr [...] z dnia 18 listopada 2002 roku. Do zgłoszenia celnego załączono świadectwo pochodzenia, a dług celny wyliczono przy zastosowaniu konwencyjnej stawki celnej.

Pismem z dnia 21 listopada 2003r. Dyrektor Izby Celnej, na wniosek Naczelnika Urzędu Celnego, wystąpił do indonezyjskich władz celnych o przeprowadzenie weryfikacji załączonego do zgłoszenia celnego dowodu pochodzenia, świadectwa pochodzenia towaru Form A nr [...] z dnia [...]. Z uwagi na brak odpowiedzi, pismem z dnia 16 sierpnia 2005r., Dyrektor Izby Celnej ponownie zwrócił się o weryfikację przesłanych wcześniej dowodów pochodzenia. Na kolejne pismo również nie otrzymał odpowiedzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00