Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 lipca 2008 r., sygn. II SA/Ol 367/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Irena Szczepkowska Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2008 r. sprawy ze skargi L. i M. K. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę I. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, II. Zasądza od Wojewody na rzecz skarżących kwotę 740 zł (siedemset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, III. Orzeka że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia "[...]" Starosta G. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Gminie Miejskiej G. pozwolenia na budowę Centrum (ciąg pieszy, tereny zielone, oświetlenie, odwodnienie, elementy małej architektury) w miejscowości G. pomiędzy ulicami W. i K. na działkach nr "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]" i "[...]". W uzasadnieniu wskazano, iż projektowana inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru śródmieście miasta G., zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w G. nr "[...]" z dnia "[...]". Odnosząc się do podniesionej w toku postępowania przez L. i M. K. oraz M.G. wniosku o uwzględnienie istniejącej na terenie planowanej inwestycji drogi dojazdowej do posesji przy ul. W. 6 od strony zaplecza wskazano, iż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego budynek ten zlokalizowany jest na terenie oznaczonym symbolem 28US+MU, natomiast teren planowanej inwestycji ma symbol 26P, 24P oraz 23P i oznacza ciągi piesze. Podniesiono, iż dojazd do tej posesji od strony zaplecza jest możliwy wzdłuż wschodniej ściany szczytowej budynku, zaś o wybudowanie takiego dojazdu należy wystąpić do Zarządu Dróg Powiatowych w G. i właściciela działki - Gminy Miejskiej G.
Od powyższej decyzji odwołali się L. i M. K., D. i M. G., B. i R. B. oraz S. S., zarzucając jej niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz podnosząc, iż zaskarżona decyzja narusza wcześniejsze uzgodnienia władz miasta z mieszkańcami. Wskazali, iż realizacja pasażu uniemożliwi korzystanie z dojazdu do budynku przy ul. W. 6 od zaplecza. Podkreślili, iż nieruchomość ta ma funkcję usługowo-handlową, a wejście i dojazd z towarem do trzech lokali na piętrze znajduje się z tyłu budynku. Ponadto wskazali, iż podjazd na samochody ciężarowe jest tylko od strony zaplecza budynku, a nie od frontu. Zatem bez możliwości dojazdu do zaplecza funkcjonowanie lokali będzie niemożliwe. Odwołujący się podnieśli, iż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren przy ul. W. 6 oznaczony jest symbolem 28US+MU, co odpowiada zapisowi w planie: "Dla istniejących obiektów budowlanych możliwy jest ich remont, rozbudowa, modernizacja w rozumieniu właściwych przepisów prawa budowlanego (z możliwością wypełnienia luk między budynkami). Dojazd do posesji możliwy od strony ul. W.". Zdaniem odwołujących się zapis ten gwarantuje im dojazd do zaplecza budynku od strony ul. W. Natomiast wskazywany dojazd pomiędzy budynkami przy ulicy W. 6 i W. 8 nie jest możliwy ze względów technicznych. Podnieśli, iż w trakcie opracowywania miejscowego planu uzgodnili z Burmistrzem Miasta, że istniejące dojazdy od strony ul. W., łącznie z istniejącymi parkingami, zostaną zachowane, co skutkowało stosownym zapisem w planie.