Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 lipca 2008 r., sygn. III SAB/Łd 64/07

 

Dnia 2 lipca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi -Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Asesor WSA Ewa Alberciak Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008 roku sprawy ze skargi A. M. na bezczynność Rektora Uniwersytetu Medycznego w Ł. w przedmiocie braku wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za przepracowane zajęcia dydaktyczne ponad wymiar pensum oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14 października 2002 roku A.M. wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o rozwiązanie problemu w sprawie niewypłacenia należności finansowych za przepracowane nadliczbowe godziny dydaktyczne w Wojskowej Akademii Medycznej w roku akademickim 2001/2002 i w latach poprzednich. W uzasadnieniu podał, że od 1992 roku do 30 września 2002 roku był zatrudniony jako asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Katastrof Instytutu Nauk Wojskowo - Medycznych i Zdrowia Publicznego Wojskowej Akademii Medyczne w Ł. Pensum dydaktyczne wynosiło 210 godzin. W Wojskowej Akademii Medycznej organizowano zajęcia komercyjne na zaocznych kierunkach studiów Fizjoterapii i Zdrowia Publicznego oraz inne płatne szkolenia: dla Policji Państwowej, kierowców Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zawierano z pracownikami dydaktycznymi umów lub też zawierano niekorzystne umowy cywilnoprawne. A.M. nie otrzymał należności za zlecone i przepracowane dodatkowe zajęcia.

Pozwem z dnia 17 października 2003 roku A.M. wniósł o zasądzenie przez Sąd Rejonowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. od Uniwersytetu Medycznego, jako następcy prawnego Wojskowej Akademii Medycznej kwoty 27 310 złotych tytułem wynagrodzenia za pracę. Sąd Pracy postanowieniem z dnia 22 marca 2005 roku w sprawie o sygn. akt [...] stwierdził swą niewłaściwość rzeczową i na podstawie art. 464 § 1 kpc sprawę przekazał Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi. W uzasadnieniu Sąd podał, że roszczenia wynikające ze stosunku służbowego zawodowych żołnierzy nie są sprawami pracowniczymi ani cywilnymi w rozumieniu kpc, lecz sprawami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00