Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 lipca 2008 r., sygn. IV SA/Gl 963/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2008r. sprawy ze skargi F. M. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie żołnierzy zawodowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień w B.-B. z dnia [...] nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wojskowy Komendant Uzupełnień w B.-B. decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego art. 104 oraz art. 72 i art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 ze zm.) w brzmieniu sprzed dnia 1 lipca 2004 r. w związku z § 12 ust. 1 i § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2000 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. Nr 62, poz. 729 ze zm.) w brzmieniu sprzed 1 lipca 2004 r. i w związku z art. 169 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych z uwzględnieniem art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.) przyznał mł. chor. szt. F. M. wyrównanie uposażenia za okres od dnia [...] do dnia [...] w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji podniósł, że w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji Nr [...] z dnia [...] Dowódcy Ś. Okręgu Wojskowego w sprawie wypowiedzenia stronie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej, które nastąpiło decyzją Dowódcy Wojsk Lądowych Nr [...] z dnia [...] strona przystąpiła do wykonywania obowiązków służbowych w WKU w B.-B.. To w konsekwencji oznacza, iż pozostawała w służbie, jednak faktycznie nie pobierała za okres od [...] do [...] należnego mu uposażenia. Przy rozpatrywaniu wniosku strony o wypłatę uposażenia, zdaniem organu, należy mieć na względzie postanowienia art. 41 ust. 2 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, zgodnie z którym emerytury lub renty inwalidzkiej oraz dodatków nie wypłaca się za okres, za który żołnierz otrzymał uposażenie przewidziane w przepisach o uposażeniu żołnierzy, chyba że emerytura lub renta byłaby korzystniejsza. Przepis ten wyklucza możliwość wypłaty za ten sam okres zarówno emerytury lub renty inwalidzkiej, jak też uposażenia. Oznacza to, że organ wojskowy posiada możliwość jedynie wypłaty różnicy pomiędzy należnym uposażeniem, a pobranym i niezwróconym do biura emerytalnego świadczeniem emerytalnym (rentowym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00