Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. III SA/Gl 182/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Asesor WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacji prawa podatkowego) oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r. T.M. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia syndyka masy upadłości, pełniącego swoją funkcję w oparciu o postanowienie sądu, w szczególności istnienia i momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania świadczonych czynności.
Prezentując swój pogląd przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że postanowieniem Sądu Rejonowego w G. z [...] r. został wyznaczony na syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa "A" Spółki z o.o. z siedzibą w G. Z tytułu wykonywanych czynności syndyka przysługuje mu wynagrodzenie odpowiadające wykonywanej pracy, które określa sąd. Postanowieniem z [...] r. sąd określił wynagrodzenie wstępne na kwotę [...] zł, a postanowieniem z [...] r. przyznał na jego poczet kwotę [...] zł tytułem zaliczki.
Zgodnie z pismem Podsekretarza Stanu z [...] r. nr [...] działalność syndyka od 1 maja 2004 r. czyli daty wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) uznawana jest za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy. Zgodnie zaś z art. 106 ust. 1 i 3 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w tym przepisie obowiązani są wystawić fakturę. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dni od wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano część należności (zaliczkę), to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Odnosząc te zapisy ustawy do swojej sytuacji faktycznej i prawnej wskazał dalej, że działalność syndyka nie mieści się w ramach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z 1997 r.). Wyjaśnił, że w jego przypadku, ponieważ został syndykiem masy upadłości pod rządami poprzedniej ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w oparciu o nową regulację nie można na niego nałożyć obciążeń, które nie powstały w momencie powierzenia mu obowiązków syndyka, a wobec tego otrzymane wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right