Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Ol 270/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że rozkazem personalnym nr "[...]" z dnia "[...]" Komendant Powiatowy w A zwolnił R.K. ze służby w Policji z dniem 31 grudnia 2008 r., na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.). Komendant jednocześnie stwierdził, iż zwolniony policjant jest uprawniony do świadczeń określonych w art. 114 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz z art. 117 ust. 2 w/w ustawy, oraz do wypłaty nagrody rocznej za służbę w 2007 r. za okres 12 miesięcy zgodnie z art. 110 ust. 1 i 2 powołanej ustawy. Zgodnie z art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 200- r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) wyżej wymienionej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu decyzji wskazano między innymi, iż orzeczeniem Okręgowej Komisji Lekarskiej Nr "[...]" z dnia 13 grudnia 2006 r. wymieniony R.K. został uznany całkowicie niezdolnym do służby w Policji. Ponadto podano, że Komendant Powiatowy Policji w B pismem z dnia 20 grudnia 2006 r. zawiadomił wyżej wymienionego policjanta o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zwolnienia go ze służby w trybie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, tj. w zaistniałym przypadku orzeczenia przez komisję lekarską trwałej niezdolności do służby. Pismem tym pouczono też stronę o przysługujących jej prawach, w tym o prawie do czynnego udziału w postępowaniu, prawie do wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji co do całości zgromadzonych materiałów i możliwości zapoznania się z nimi w siedzibie organu. W uzasadnieniu rozkazu przytoczono także fakty z przebiegu postępowania, m.in. wydanie w dniu 19 stycznia 2007 r. przez Komendanta Powiatowego Policji w B rozkazu personalnego o zwolnieniu policjanta ze służby z dniem 28 lutego 2007 r., który to rozkaz został następnie uchylony przez organ odwoławczy. Opisano także zgłaszanie przez stronę w postępowaniu szeregu wniosków i żądań, mających na celu dążenie do tego - jak podała strona - aby "wykazać i przedstawić organowi, iż nie ma zdolności prawnej do udziału w postępowaniu z powodu leczenia psychiatrycznego". Organ podał, iż po powołaniu w postępowaniu biegłego sądowego lekarza psychiatry celem ustalenia zdolności policjanta do udziału w czynnościach, zgłaszane wnioski i postawa strony w postępowaniu zmierzały w istocie do podważenia zasadności działania organu w tym zakresie, natomiast niepodejmowanie przez stronę wezwań do udziału w czynnościach biegłego uniemożliwiło wydanie opinii. W uzasadnieniu decyzji podano również, iż policjant występował w sprawie z wnioskami zmierzającymi do wyłączenia Komendanta Powiatowego Policji w B od prowadzenia postępowania i orzekania w tymże postępowaniu. Odnosząc się do tej kwestii stwierdzono, że w zgłaszane przez stronę wnioski, stanowisko piastuna, a także zamiar obalenia wszelkich obecnych, jak i przyszłych zarzutów strony, legły u podstaw wydania postanowienia Nr "[...]" Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 29 listopada 2007 r. o wyłączeniu piastuna wymienionego organu od udziału w przedmiotowym postępowaniu administracyjnym i wyznaczeniu do prowadzenia tego postępowania osoby pełniącej funkcję Komendanta Powiatowego Policji w A.