Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Łd 73/08

 

Dnia 18 czerwca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi -Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia NSA Janusz Nowacki Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008 roku sprawy ze skargi R. S. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 73/08

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], wydanym na podstawie art. 98 § 1 w zw. z art. 101 i art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), Komendant Miejski Policji w Ł. odmówił zawieszenia postępowania administracyjnego l.dz. [...] w sprawie zwolnienia ze służby w Policji sierż. szt. R. S.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśniono, że wnioskiem z dnia 18 października 2007 roku pełnomocnik strony wskazując jako podstawę działania art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. wniósł o zawieszenie postępowania administracyjnego l.dz. [...] w sprawie zwolnienia ze służby w Policji sierż. szt. R. S. do czasu zakończenia postępowania karnego prowadzonego przeciwko oskarżonemu sierż. szt. R. S. o czyn z art. 228 § 3 kk. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że z uwagi na fakt zmiany składu orzekającego sprawa karna nie została zakończona wyrokiem i w świetle prawa sierż. szt. R. S. w chwili obecnej jest niewinny zarzucanego mu przestępstwa, a decyzja dotycząca dalszego zatrudnienia sierż. szt. R. S. powinna opierać się na wyniku procesu karnego.

Organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. organ administracji zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Jednakże art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji nie uzależnia możliwości rozwiązania stosunku służbowego w tym trybie od wcześniejszego wyniku postępowania karnego, będącego przyczyną zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych. Ponadto omawiany przepis prawa zezwala przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych na rozważenie zasadności rozwiązania stosunku służbowego przed zakończeniem prowadzonego przeciwko policjantowi postępowania karnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00