Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Go 903/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Asesor WSA Alina Rzepecka Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi W.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kwoty długu celnego, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 895,00 ( osiemset dziewięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] stycznia 2005 roku W.K. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy marki [...]. Jako wartość celną importowanego pojazdu zadeklarował kwotę 1650 franków szwajcarskich, zgodnie z dołączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem z dnia [...] stycznia 2005 roku. Zgłoszenie to zostało przez organ celny przyjęte. Samochód był sprawny technicznie.

Następnie, po zwolnieniu towaru, organ celny dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego. Organy celne przekazały do weryfikacji władzom celnym Konfederacji Szwajcarskiej załączony do zgłoszenia celnego rachunek zakupu pojazdu.

Pismem z [...] stycznia 2006 roku Dyrekcja Okręgu Celnego [...], powołując się na ustalenia przeprowadzone na terenie Szwajcarii wynika, że przedstawiony do zgłoszenia celnego rachunek został wystawiony przez nieistniejącą albo nie odnalezioną firmę [...]. W piśmie tym zwrócono uwagę, że obywatele polscy kupujący samochody u "handlarzy" w Szwajcarii domagają się faktur wykazujących zaniżoną wartość, a niektórzy handlarze ulegając tym żądaniom lub pozostawiają klientom sprawę wystawienia rachunku z fikcyjną nazwa firmy oraz fikcyjną wartością.

Organ w toku kontroli uzyskał od organów celnych Konfederacji Szwajcarskiej dwa dokumenty prywatne, których treść wymienia, opisując jego cechy indywidualne, przedmiotowy samochód: rachunek z dnia [...] stycznia 2005 roku, w którym jako sprzedawca wymieniona jest firma [...], a jako nabywca W.K. na kwotę 12. 500 franków szwajcarskich (przy czym obie adnotacje znajdujące się na końcu rachunku, dotyczące sprzedawcy i nabywcy, opatrzone są pieczęciami sprzedawcy, natomiast brak jest podpisu nabywcy) oraz rachunek z dnia [...] grudnia 2004 roku na kwotę 11.700 franków szwajcarskich, w którego jako sprzedawca został wymieniony [...] a jako nabywca osoba fizyczna R.H..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00