Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 maja 2008 r., sygn. II SA/Wr 42/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Anna Siedlecka, Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 maja 2008r. sprawy ze skargi J. M., G. M., K. M. i Z. M. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] wydaną na podstawie art. 20 ust. 1, 21, 53 ust. 1 i 2 pkt 2 i 5 i ust. 3, 82 ust. 1 pkt 5 i 88 ustawy z dnia 24 października 1974r. - Prawo wodne /Dz.U. str. 38, poz. 230 ze zm./ Starosta K.udzielił J. J. pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków zmieszanych w wodami gruntowymi, z odwodnienia fundamentów budynku mieszkalnego do rowu melioracyjnego i przydrożnego drogi gminnej. W uzasadnieniu organ wskazał, że właściciele sąsiedniej nieruchomości sprzeciwiają się prowadzeniu rurociągów przez ich działkę, a między stronami toczy się sprawa cywilna o uzyskanie zgody na wykonanie odprowadzenia ścieków przez tę działkę.
W odwołaniu od tej decyzji K. i Z. M. zarzucili naruszenie art. 7, 77 § 1 i 80 k.p.a. oraz art. 13 Prawa wodnego i art. 32, 40 § 2 k.p.a. W uzasadnieniu powołali wyrok NSA /ONSA 1997/3/132/ i podnieśli, że wydane pozwolenie w niedopuszczalny sposób ingeruje w prawo własności ich nieruchomości. Pełnomocnik skarżących został pominięty w postępowaniu. Organ nie rozważył możliwości oczyszczania ścieków za pomocą szamba.