Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 lutego 2005 r., sygn. SA/Sz 1392/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Dolecki /spr./ Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Gebel Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk - Meder Protokolant Edyta Wójtowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2005r. sprawy ze skargi A. i Ł. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód o d d a l a skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Starosta, działając na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 123 ust. 2 i 3, art. 127 ust. 2. art. 131 ust. 1, art. 135, art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.), art. 104 § 1 k.p.a. udzielił A. M. i C. G. pozwolenia wodno-prawnego na szczególne korzystanie z wód rowu [...] w celu budowy ośrodka hodowli ryb łososiowatych położonego na dz. [...] obręb [...], gm. [...] określając szczegółowo w pkt. [...] do [...] zakres pozwolenia. Poza tym nałożono na inwestorów dodatkowe obowiązki określone w pkt. [...] do [...] decyzji, związane z poborem wody i prowadzeniem hodowli.
Określono nadto ważność pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody powierzchniowej z rowu [...] do dnia [...] r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na okoliczności związane ze wszczęciem postępowania zgodnie z wymogami o których mowa w art. 131 ust. 2 Prawa wodnego, przedstawieniem: operatu wodnoprawnego z [...] r. i prawomocnej decyzji Wójta Gminy z dnia [...] r. o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i stosownego opisu zamierzonej działalności. Spełniony został również wymóg z art. 127 ust.6 Prawa wodnego podania do publicznej informacji zawiadomienia o wszczęciu postępowania. Opisany został również układ technologiczny instalacji do oczyszczania wód wykorzystanych w budowlach oraz stan związany z poborem wody i rodzajem a także stężeniem zanieczyszczeń towarzyszących hodowli ryb. Wskazano, że przyrost stężeń zanieczyszczeń w odprowadzanych wodach wykorzystanych w ośrodku stanowi poniżej 10 % najwyższych dopuszczalnych przyrostów ilości substancji dla tych wód określonych w załączniku nr 9 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego ( Dz. U. Nr 212, poz. 1799 ). Biorąc pod uwagę zapis art. 9 ust. 1 pkt. 14 lit. f ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późn. zm.) bardzo niskie przyrosty zanieczyszczeń w tych wodach sprawiają, że nie są one zaliczane do ścieków i w związku z tym ograniczenia jak też warunki dotyczące odprowadzenia ścieków nie odnoszą się do przedmiotowego ośrodka.