Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 maja 2008 r., sygn. III SA/Wa 443/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Asesor WSA Maciej Kurasz, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2008 r. sprawy ze skargi M. T. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. T. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżący M.T. wystąpił do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., powoływanej dalej jako "Op"), w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych.

Przedstawiając stan faktyczny wskazał, że na mocy umowy przekazania gospodarstwa z dnia 5 czerwca 1984 r. stał się właścicielem zabudowanej nieruchomości rolnej stanowiącej gospodarstwo rolne, położonej w S., obszar 5,7650 ha. Gospodarstwo rolne zostało przekazane przez jego rodziców. Grunty rolne były uprawiane przez Skarżącego, a płody rolne wykorzystywane były na potrzeby rodziny. Nigdy nie sprzedawał płodów rolnych, nie był i nie jest rolnikiem ryczałtowym. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu S., zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w P. Nr [...] z dnia [...] września 1999 r. i Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2005 r. grunty przeznaczone zostały pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Z gospodarstwa wydzielił łącznie 13 działek.

W dniu 3 grudnia 2003 r. sprzedał pierwszą niezabudowaną działkę o powierzchni 0,3022 ha. Zgodnie z informacją uzyskaną w urzędzie skarbowym z tytułu sprzedaży tej działki nie był zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Następnie dnia 31 maja 2006 r. sprzedał drugą niezabudowaną działkę o powierzchni 0,3153 ha. W związku z powzięciem wiadomości o powinności zapłaty 22% podatku VAT z tytułu dokonania tej sprzedaży, potwierdzonej w Urzędzie Skarbowym w P., który poinformował go, że powinien zarejestrować się jako podatnik VAT, składać deklaracje miesięczne VAT-7 i wpłacać podatek w wysokości 22% - zapłacił podatek VAT od tej sprzedaży wraz z odsetkami w dniu 21 marca 2007 r. Dnia 26 marca 2007 r. darował niezabudowaną działkę o powierzchni 0,2182 ha na rzecz siostry. Z tytułu tej darowizny nie odprowadził podatku od towarów i usług. Obecnie zamierza sprzedać kolejne niezabudowane działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00