Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2008 r., sygn. III SA/Wa 1565/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Asesor WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. sprawy ze skargi Banku B. S.A. z siedzibą w K. (Bank P. S.A. z siedzibą w W. następca prawny Bank B. S.A.) na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Banku B. S.A. z siedzibą w K. (Bank P. S.A. z siedzibą w W. następca prawny Bank B. S.A.) kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Z akt sprawy wynikało, iż w dniu [...] października 2006 r. Spółka akcyjna "Bank B." - powoływana dalej jako "Spółka", "Skarżąca" lub "Bank", działając na podstawie przepisu art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - określanej dalej jako "ustawa Ord. pod") wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w indywidualnej sprawie związanej z prowadzoną przez Bank działalnością.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia prawnego wynikało, że w ramach prowadzonej przez Bank działalności, zawiera on z uczestnikami rynku pieniężnego transakcje polegające na przyjmowaniu od innych banków lub udzielaniu innym bankom określonych środków pieniężnych na ściśle określony czas i po z góry zdefiniowanej stopie oprocentowania. Operacje rynku pieniężnego mają na celu pozyskanie krótkoterminowego finansowania bądź też zagospodarowanie występujących nadwyżek środków pieniężnych. W celu zawierania i prawidłowej obsługi transakcji rynku pieniężnego, Bank prowadzi rachunki loro (tj. rachunki banków zagranicznych) oraz przyjmuje lokaty od tych banków. Rozliczenie transakcji rynku pieniężnego powoduje, że wraz ze zwrotem środków w ramach pożyczki przekazywane jest wynagrodzenia za okres, w którym udzielone było finansowanie.